Çorlu İş İnsanları Derneği

BAŞARILAR İLE DOLU 20 YIL

DEPREM BÖLGESİNDE ‘ÇİSAD YAŞAM KENT’ KURULDU

  1. Ana SayfaDeprem bölgesine daha ilk günde yardıma giden Çorlu Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Malatyanın Doğanşehir ilçesine çelik konstrüksiyondan özel yaptırdığı 73 adet çadırdan oluşan ÇİSAD Yaşam Kent’i kurdu. Tüm çadırlarda her türlü ihtiyaç malzemesi var.


Çisad olarak, Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremler sonrası büyük yıkıma uğrayan bölgelere yardım gönderdik. ÇİSAD'ın depremin yaşandığı ilk andan itibaren oluşturulan kriz masası ile bölgenin ihtiyaçları belirlenerek harekete geçti.

 İlgili devlet makamlarıyla koordinasyon halinde çalışan ÇİSAD, depremde en çok yıkımın yaşandığı Malatya’nın Doğanşehir ilçesine çelik konstrüksiyonlu 73 adet içi tam donanımlı ÇİSAD Yaşam Kent’i kurdu. İzolasyonlu olan her çadırın içinde ranzalar, halı, mutfak tüpü, ısıtıcı, battaniye, ocak, çaydanlık, çatal bıçak takımı, yatak, yastık, soba, sandalye, tabure, masa, çeşitli mutfak aletleri, wc ve duş bulunuyor. ÇİSAD depremzedeler için ortak bir mutfakta yaptı. Depremzedeler için sobanın yanında odunda götürdüler.

Depremin ilk anında harekete geçen ÇİSAD önce bölgeye battaniye ve gıda maddeleri götürdü. ÇİSAD Başkanı Nüvit Kırçuval ve dernek yönetim kurulu üyesi Av. Ayhan Civan gazetemize şu açıklamayı yaptılar, “Devletin ilgili birimleri ile görüştük bizi Malatya’nın Doğanşehir ilçesine yönlendirdiler. Önce battaniye ve çeşitli gıda maddeleri götürdük. Felaketin boyutunu yerinde gördük ve en büyük sorunun barınma olduğu anlaşılıyordu. Çoğu kimse evini, çocuğunu, ailesini ve akrabasını kaybetmişti. Böyle büyük bir felaket karşısında yapacaklarını bilmiyorlardı, adeta şoka girmişlerdi. Gündüzleri eksi 10-12 derece olan sıcaklık gece eksi 20 dereceye kadar çıkıyordu. Biz dernek olarak ÇİSAD Yaşam Kent’i kurmaya karar verdik. Çadıları çelik konstrüksiyondan özel yaptırdık. Her çadırın içine halı, ranzalar, yatak, tüp, ocak, soba, kap kacak, battaniye ne gerekiyorsa koyduk. Ayrıca dışarıya wc ile duşlar yaptırdık. Gıda maddelerinin yanısıra çocuklarımıza oyuncak götürdük. Tüm dernek arkadaşlarımız elinden gelen yardımı yaptılar. Bazı arkadaşlarımız ayrıca bölgeye gelerek çadırların kurulmasına yardım etti. Durumu olan herkesin deprem bölgesine yardım yapmasını istiyoruz. Gerçekten çok büyük bir felaket yaşadık.”

ÇİSAD Başkanı Nüvit Kırçuval, deprem anından itibarek Çorlu Kaymakamı Mustafa Eldivan ile koordineli çalıştıklarını belirterek, “Kaymakamımız Mustafa Eldivan’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Her konuda bize yardımcı oldu” dedi.